decor
step-1 step-2

text

question

result

00
:
00
00
:
00

Крокодиленя та кішка
Один чоловік піймав мале крокодиленя і так привчив його до себе, що воно знало його голос і бігало за ним. Але найбільше приятелювало воно з кішкою. Вони гралися вдвох, а потім лягали спочивати проти вогню. Крокодиленя клало голову на кішку, і так вони спочивали. Як не було кішки, то приятель її дуже турбувався. Ще в тому дворі жила лисиця, прип’ята на ланцюзі. Одного разу чогось крокодиленя не поладнало з нею і як заходилося бити її хвостом, то може б і вбило, якби лисицю не визволили від нього. Але з кішкою ніколи не сварилося. Годовано його м’ясом і молоком.
author  Борис Грінченко
header_questions

Якого звіра чоловік привчив до себе?

З ким найбільше приятелювало крокодиленя?

Проти чого крокодиленя з кішкою лягали спочивати?

Хто жив у тому дворі разом з крокодиленям і кішкою?

Ведмедик їх намалював
Ось і пройшов місяць, як малюки вчилися в лісовій школі. За цей час вони вивчили багато букв і навіть читали по складах перші слова: МА-МА, ПА-ПА, Ма-ма ми-ла ра-му. Ще вони навчилися рахувати до п'яти та з задоволенням рахували один одного. Йойо — раз, Зая — два, Мишко — три, Совуша — чотири, Єноша — п'ять. А Йоїчка? А цифру Йоїчки ще будемо вчити.
А ще малюкам дуже подобалися уроки малювання. Вони малювали один одного, сонце, дерева, квіти, шкільний автобус і дядька бобра. А Мишко якось намалював навіть лисицю і вовків, тому що їх розшукувала лісова поліція. Малюнки були дуже хороші, у Мишка явно був талант.
Завдяки малюнкам Мишка двох злодіїв все-таки зловили. Тільки вовк, на ім'я Сірий втік. Але малюки вірили, що його обов'язково знайдуть.
Крім читання, арифметики, малювання першокласники дуже любили уроки співу. Вони розучували пісню для концерту. Але це був їх секрет. Тс-с-с!
author Ганна Рось
header_questions

Які склади малюки вивчили за місяць навчання?

Скільки цифр звірята вивчили в школі?

Який улюблений урок малят?

Хто намалював малюнки злодіїв?

Дерево баобаб

Коли говорять про дуже давніх зелених велетнів, насамперед пригадують баобаби. Дослідники твердять, що в Сенегалі ростуть дерева, чий вік перевищує 5150 і навіть 5500 років! Щоправда, довести це досить складно, оскільки річних кілець, за якими звичайно вираховують вік рослини, у баобабів немає… Недавно в пресі промайнуло повідомлення про те, що групою дослідників виявлений велетень, що є найвищим деревом на планеті: заввишки він 189 метрів, а діаметр його стовбура дорівнює 43,5 метра. А в 1991 році в «Книзі рекордів Гіннесса» з’явилося повідомлення про баобаб обхватом 54,5 метра.
Цвітуть баобаби в період, коли листя на них немає. У цей момент дерево виглядає фантастично, оскільки на його голих перекручених гілках з’являються квіткові бруньки, що звисають на довгих квітконіжках. Пізно ввечері вони розгортаються у великі (двадцятисантиметрові!) білі квітки. Це чудо живе лише одну ніч, привертаючи своїм ароматом кажанів (саме вони запилюють рослину). Нюх у цієї тварини, скажімо так, специфічний, бо запах квітів баобаба перед усім нагадує «аромат» гниття, тож спостерігати цвітіння зеленого гіганта краще здалеку і з того боку, звідки дме вітер…
Баобаб є природним резервуаром води. Деревина цих рослин м’яка і пориста. У сезон дощів вона накопичує величезну кількість води: до 120 000 літрів! Через це слони майже цілком поїдають дивні дерева, одержуючи при цьому і харч, і воду. Коли починається посуха, баобаб «худне», витрачаючи накопичену рідину. Через підвищену вологість деревини баобаб часто вражають хвороботворні грибки, що стають причиною утворення великих порожнин. Місцеві жителі пристосували їх під комори, склади, а інколи й тимчасові житла. У Республіці Зімбабве баобаб служив автобусною зупинкою (він уміщав до 40 осіб). А в Намібії в порожньому стовбурі живої рослини влаштували лазню, де знайшлося місце навіть для ванни.
За рік зелені велетні стають товстішими приблизно на три сантиметри. Вони на рідкість живучі: корені баобаба в пошуках води розростаються на сотні метрів, здерта кора наростає знову, при знищенні серцевини гігант не гине. Навіть якщо дерево повалиться на землю, але при цьому хоч один його корінь збереже контакт із ґрунтом, він продовжуватиме рости. Щоправда, вже лежачи.
Люди знаходять застосування будь-якій частині баобаба. Кору, листки, плоди й насіння рослини вживають у їжу, з них виготовляють спеції, прохолодні напої, посуд, каву, мило, харчову олію, фарби, клей, ліки, тканини, нитки, струни, рибальські сіті й мотузки. Останні, до речі, такі міцні, що їх не може розірвати навіть слон!

author Загадки природи. Дитяча енциклопедія. В. М. Скляренко
header_questions

Чому важко визначити вік дерева баобаба?

В який період цвітуть баобаби?

Скільки часу цвіте баобаб?

Що є причиною утворення великих порожнин у дереві?

step-3

text

question

result

00
:
00
res
time speed
wpm
brain under

lit
time
age

h_final
s_final
final
repeat
fail
decor